Tematy zajęć


Dla szkół i przedszkoli

 • Przedszkola, Szkoły podstawowe (I-III)

  Dzik nie jest taki zły

  W czasie zajęć uczniowie poznają najpospolitsze zwierzęta warszawskich lasów. Zastanawiać się będziemy, jakie działania człowieka mogą pomóc, a jakie zaszkodzić mieszkańcom lasu. Określimy konflikty mogące się pojawić w relacji człowiek – zwierzęta i sposoby ich rozwiązywania. Uczestnicy zdobędą również praktyczną wiedzę, jak należy zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami. 

  Zima w lesie

  Mimo, że zimowy dzień mija niezwykle szybko i wiele zwierząt zasypia bądź odlatuje, to nie oznacza, że zimą w lesie nic się nie dzieje. Podczas zajęć uczestnicy poznają zmiany zachodzące w tym okresie w lesie, odkrywają sposoby  przetrwania zimy przez rośliny oraz mają okazję poznać sekretne życie zwierząt. Jest to też niezwykły czas zamiany uczniów w leśnych tropicieli śladów obecności zwierząt, które właśnie w tym okresie bardzo łatwo dostrzec w terenie.

 • Szkoły podstawowe (IV-VIII)

  Dzik nie jest taki zły – czyli jak żyć w zgodzie z mieszkańcami lasu

  W czasie zajęć uczniowie poznają najpospolitsze zwierzęta warszawskich lasów. Zastanawiać się będziemy, jakie działania człowieka mogą pomóc, a jakie zaszkodzić mieszkańcom lasu. Określimy konflikty mogące się pojawić w relacji człowiek – zwierzęta i sposoby ich rozwiązywania. Uczestnicy zdobędą również praktyczną wiedzę, jak należy zachować się podczas spotkania z dzikimi zwierzętami. 

  Jak zobaczyć to, czego nie widać? – tropy i ślady

  Jak nauczyć się dostrzegać rzeczy drobne i ledwie widoczne? Co możemy wyczytać ze śladów i tropów? Uczniowie dowiedzą się jakie dzikie zwierzęta mieszkają obok nas, poznają sposoby obserwacji zwierząt oraz dowiedzą się czym różni się trop od śladu.

 • Szkoły ponadpodstawowe

  BLISKIE SPOTKANIA Z BIORÓŻNORODNOŚCIĄ – zajęcia terenowe

  Tematem przewodnim zajęć są dzikie gatunki flory i fauny stanowiące różnorodność biologiczną warszawskich lasów, a także ich wpływ na funkcjonowanie ekosystemu leśnego. W czasie warsztatów przyglądamy się różnorodności biologicznej na różnych jej poziomach oraz omawiamy czynniki, które ją kształtują. Zastanawiamy się, jakie skutki przyniesie zmniejszenie bioróżnorodności, a także, jaki wpływ na ten proces ma człowiek. Analizując zależności międzygatunkowe uzasadniamy konieczność zachowania wysokiej bioróżnorodności oraz podejmowania przez człowieka działań ochronnych z naciskiem na ochronę czynną siedlisk i gatunków.

Dla osób indywidualnych

 • Las dla rodziny

  Zajęcia przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 2-14 lat. Każdy temat zajęć jest przeznaczony i dostosowany do konkretnego przedziału wiekowego (np. dzieci 2-3 lata, albo dzieci 7-12 lat) dlatego też prosimy o przychodzenie z dziećmi tylko w wybranym przedziale wiekowym. Las dla rodziny to wspaniała okazja, aby spędzić czas w rodzinnym gronie na zabawach połączonych z poznawaniem życia mieszkańców warszawskich lasów. Staramy się aktywizować nie tylko dzieci, ale i rodziców, którzy również mogą dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat zwierząt oraz pomóc swoim dzieciom w wykonywaniu różnorodnych zadań.
 • Las dla dociekliwych

  Zajęcia przeznaczone dla dorosłych i starszej młodzieży (od 14 roku życia). Las dla dociekliwych to nasza propozycja dla wszystkich, którzy kochają las, dziką przyrodę i odczuwają chęć poznawania niezwykłego świata zwierząt, roślin i grzybów. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom i staramy się organizować zajęcia, na których w atrakcyjny sposób pokazujemy wybrane elementy ekosystemu leśnego. Zajęcia w formie prelekcji i warsztatów poruszają zagadnienia związane z funkcją i wykorzystaniem lasów. Prowadzone są przez ekspertów z danej dziedziny, dlatego też każdy uczestnik może zapoznać się z rzetelnie przekazywaną wiedzą. Spotkania stwarzają możliwość poznania rodzimych gatunków roślin oraz zwierząt.
 • Las dla zmysłów

  W zależności od trudności proponowanych aktywności, zajęcia mogą być przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Las dla zmysłów to przede wszystkim zajęcia artystyczno-rzemieślnicze podczas których będzie można wykonać przedmioty użytkowe i ozdobne inspirowane lasem. Będziemy również proponować tematy dla osób szukających ekspresji artystycznej w lesie – zajęcia fotograficzne, malarskie czy taneczne to tylko część propozycji na pobudzenie zmysłów w lesie.
 • Las dla zdrowia

  W zależności od trudności proponowanych aktywności, zajęcia mogą być przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Las dla zdrowia to nasza propozycja zajęć dla każdego, kto lubi aktywnie wypoczywać na łonie przyrody. Uczestnicy zajęć, pod okiem wykwalifikowanego trenera pracują nad poprawą swojej kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej, poznają techniki relaksacji oraz uczą się jak zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa, któremu siedzący tryb życia zdecydowanie nie służy.

Informacje praktyczne:

 • Prosimy o zapoznanie się z regulaminem.
 • Zapisy na zajęcia dla osób indywidualnych prowadzimy w systemie miesięcznym. 20 dnia każdego miesiąca uruchamiamy zapisy na zajęcia odbywające się w kolejnym miesiącu.
 • Wszystkie prowadzone przez nas zajęcia są bezpłatne, decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Przed dokonaniem zapisu bardzo prosimy o upewnienie się komu dedykowane są poszczególne zajęcia.
 • W przypadku rezygnacji z uczestnictwa prosimy o kontakt telefoniczny na numer 506 395 592 lub informację na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • Zapisy na wszystkie zajęcia odbywają się na tej stronie.